27ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

Παλιά φωτογραφία σχολικού κτιρίου

imgΗ ιστορία του σχολείου

Το σχολείο μας είναι το 27ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο. Ιδρύθηκε το 1929-1930. Βρίσκεται στην πυκνοκατοικημένη περιοχή της Κυψέλης και στην οδό Χιλιανδαρίου 2, στην Αθήνα. Ανήκει στην 6η Δημοτική Κοινότητα του Δήμου Αθηναίων.

Συστεγάζεται με το 30ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο, αλλά και με τρία νηπιαγωγεία εκ των οποίων τα δύο ολοήμερα. Στεγαζόμαστε σε ένα κτίριο του 1975, το οποίο δε χτίστηκε για να λειτουργήσει ως Ολοήμερο. Για το λόγο αυτό έγιναν κάποιες μετατροπές στους χώρους του, αφού επιλέχθηκε να λειτουργήσει ως πιλοτικό ολοήμερο, ώστε να εξοικονομηθούν χώροι για τη διδασκαλία νέων γνωστικών αντικειμένων.

imgΙστορικό του σχολείου ως πιλοτικό ολοήμερο

Το σχολείο εντάχθηκε τελευταίο στο πρόγραμμα, δηλαδή τον Ιούλιο του 1999. Όμως οι δάσκαλοι δέχθηκαν το πρόγραμμα με ενθουσιασμό καθώς και η πλειοψηφία των γονέων. Είναι υποχρεωτική η παραμονή των μαθητών του σχολείου μέχρι 15:30. Στο ωρολόγιο πρόγραμμα εντάχτηκε η ώρα προετοιμνασίας-μελέτης.

imgΝέα Γνωστικά Αντικείμενα

Τα νέα γνωστικά αντικείμενα που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα του σχολείου μας είναι: η λογοτεχνία, το παραμύθι, η μουσικοκινητική αγωγή, η αγωγή υγείας, οι ελληνικοί χοροί και η πληροφορική

imgΤο σχολείο μας σήμερα

Απ' τη σχολική χρονιά 2011-2014 το σχολείο μας λειτουργεί με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ΕΑΕΠ. Το πρόγραμμα επεκτείνεται μέχρι τις 14:00 υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές. Στη συνέχεια λειτουργεί με ολοήμερο πρόγραμμα μέχρι 15:30 ή 16:15 κατόπιν επιθυμίας των γονέων.

Τα γνωστικά αντικείμενα που είναι ενταγμένα στο ωρολόγιο πρόγραμμα είναι οι ΤΠΕ, τα Αγγλικά που διδάσκονται από την Α' τάξη, η δεύτερη ξένη γλώσσα από την Ε' τάξη, η Θεατρική Αγωγή, η Ευέλικτη ζώνη και η Φιλαναγνωσία.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΙΟΥΝΙΟΣ 2014